"Když něco potřebuji, zajdu do Klubu. Moc často tam nechodím, ale stejně mi to za ty peníze stojí."

Maroš Oravec - Lektor hry na kytaru a autor online hudební školy -
www.hudobnaskola.online

⭐️⭐️⭐️ Člen Síně slávy ⭐️⭐️⭐️

Kdo jste a co děláte?

Jmenuji se Maroš Oravec a mým projektem je online hudební škola, na kterou si budou moci lidé přijít a vybrat si nástroj, který chtějí, zaregistrovat se, a budou se na něj moci učit v rámci lekcí, které je naučí vše od úplného začátku. Momentálně zde naplno pracuje klub kytaristů – sekce kytaristů, kde je okolo 600 kytarových tréninků, najdete zde 40 kurzů a dva lektory, kteří se starají o účastníky kurzu.

Jaká byla vaše výzva na začátku?

Velmi mě baví práce na počítači. Byl jsem v situaci, že jsem si říkal, co budu dělat do budoucnosti. Jsem profesionální kytarista a přemýšlel jsem, že budu hudebním producentem. Žil jsem tedy chvíli v Praze, ale tam jsem žil mezi samými cizinci, Pražáci chodili jen takoví smutní s taškami. Řekl jsem si, že toto nechci, i přesto, že Prahu mám rád.

Na počítači jsem začal pracovat od roku 1996. O několik let později začaly chodit krásné hlavičkové emaily s obrázky atp. To se mi líbilo a začátkem roku 2012 byla zničehonic „nějaká“ Emailová akademie, do které jsem se tehdy přihlásil a musím říct, že tento krok odstartoval všechno! Měl jsem tehdy ještě internetové rádio, na kterém jsem prodělal spoustu peněz, protože jsem neměl zdání o marketingu, a to byl ten začátkem, že jsem pochopil, že když mám nějaký produkt, potřebuji k němu i nějakou cestu. Nejen produkt, ale “musíš ho lidem také odevzdat, aby si ho chtěli koupit!”. Do internetového rádia jsem za jeden rok dal 6 000 EUR a vydělal jen 1 800. Po jednom takovém příchodu domů, jsem si spočítal jsem, že mi vychází 50 centů na hodinu a že nemám žádný volný čas. Tehdy jsem si uvědomil, že tudy cesta nevede! Řekl jsem si: Konec rádiu, vytvořím kytarovou školu!

Jsem profesionální kytarista, a předtím jsem už učil i soukromě, tak jsem se rozhodl posunout laťku o trochu výš – na internet.

Proč bylo důležité tuto výzvu překonat?

Jsem hudebník a nikdy jsem se nestaral o nějaké plány do budoucnosti. Věděl jsem, že hudba je dobrá věc, baví mě to. Najednou jsem ucítil, že toto bych mohl dělat do budoucnosti. Pochopil jsem, že nahrát video postupy, které se mohou prodávat, aniž bych u toho musel fyzicky být, se mi velmi líbilo. Nahrál jsem tedy videa a už za první měsíc jsem prodal první kurz za 95 EUR. Šlo mi o to, abych dosáhl nějaké stability a abych nemusel čekat na důchod a řešit to, chtěl jsem se do budoucnosti zajistit. Jsem z generace, která z 80 % neovládá počítač. Mě práce na počítači baví a dodnes, 23 let, jsem na PC denně a stále mě to baví, tak jsem se rozhodl, že zde se zrealizuji.

Pochopil jsem, že když někoho učím doma - tehdy v roce 2012 jsem měl na hodinu nějakých 10 EUR - přes internet můžu učit několik lidí najednou. V roce 2014 spustil první webinář a od té doby pravidelně každý týden vysílám online trénink pro kytaristy. Vždy je tam mezi 40–80 lidmi, kteří se mnou pravidelně od toho roku 2014 trénují. Lidé se tam střídají, ale zhruba to tak je.

Jak jste se o Pavlovi dozvěděl?

O Pavlovi jsem se dozvěděl na Milionovém impériu, když vyhrál auto jako nejlepší affiliate partner, jenže já jsem ho tehdy neměl rád. Nelíbilo se mi, že neuměl mluvit. Odebíral jsem od něj Školu návyků. Když jsem si to pouštěl, byl jsem nešťastný a nechápal jsem, jak to mohl dokázat. Co mě brzy přesvědčilo, byla čísla.

Co vás přesvědčilo do Mentoring klubu vstoupit?

Časem jsem však Pavla vídal, neodhlásil jsem se z jeho odběrů emailů, věděl jsem, že má občas nějaký trénink, který mě zajímá, např. Mistr webinářů, nebo Ziskový klub. To jsou dražší tréninky. V jeho prezentacích byly i webináře, ve kterých on sám prezentuje svá čísla, a já si tehdy řekl: Ano, to je ten, co ani neuměl pořádně mluvit, a to navíc získal ocenění za nejlepšího affiláka. On mi tedy ukázal, že je to možné, že je možné své sny, v mém případě Hudební školu (dříve Kytarovou školu), kdy mám už domluvené lektory na jamba, klávesy, realizovat. Takže jsem si od Pavla koupil nějaké kurzy a zaplatil jsem si Klub, kde si platím už od roku 2014 členskou sekci.

Důvod je ten, že jsem viděl, že Pavel dělá něco podobného. Zajímalo mě, jak to má např. on, člověk, který vydělá 20 – 50x více než já, čím to bude. Samozřejmě, že moje niche je jiné a mám menší záběr vzhledem k tomu, že méně lidí chce hrát na kytaru, ale i tak mě to zajímalo. A to byl ten důvod, proč jsem vlastně do Klubu vstoupil. Když jsem vstoupil, je to asi dva roky nebo rok a půl, kdy tam Pavel měl okolo 30 kurzů. Pavel pak udělal ten krok, kdy vytvořil Klub a přidal tam další lektory, Petra a Hanku, a už mě s počtem kurzu daleko předběhl. Já mám teď 40 kurzů od chycení trsátka až po vypracování se.

Jak důležité bylo členství v Klubu pro váš byznys?

Členství v Klubu si platím, abych byl při zdroji. Když něco potřebuji, zajdu do Klubu. Moc často tam nechodím, ale stejně mi to za ty peníze stojí. Někdy jsme ochotni dát za dobrou radu 100 nebo 200 EUR, nebo tuto částku dáme i někomu za informaci, ale nedá nám to nic. Zde si ale člověk platí, a když něco potřebuji, tak si to tam najdu. A když to nenajdu, vím, že se vždycky můžu zeptat a oni mi dotaz zodpoví.

Jaké konkrétní strategie nyní využíváte?

Za mě je to strategie 3X. Vždy se k ní vracím, když potřebuji.

Co plánujete do budoucna ještě využít?

Budoucnost už realizuji, mám facebookové skupiny, mám placeného lektora, který se stará o to, aby to v těch skupinách žilo. Mám jednu skupinu, která je pro celou databázi klientů, a potom jednu zvlášť pro začátečníky, pro mírně pokročilé a pokročilé. Do nich dá lektor každý týden jeden video příspěvek, dá ho do jedné skupiny, ten stejný týden do druhé a pak ještě do třetí, a takto se to opakuje. Lektor je ve skupině aktivně půl hodiny denně, napíše čas, od kdy do kdy tam bude, a pokud tam necháte vzkaz, otázky, zodpoví na dotazy, a když tam jste a lektor je zrovna online, můžete s ním chatovat.

Začali jsme dělat online třídy přes appear-in, což je systém, kde je 12 lidí – lektor a 11 účastníků. U nás se dá v této škole nahrát se, lektor se na to podívá, a takto dokážeme poradit. Vysíláme také tréninkové webináře, máme bohatý program. Po ukončení webináře, každý měsíc, má každý jednu stránku a ten webinář přijde na jednu stránku. Jsou čtyři čtvrtky – každý čtvrtek od 20.00, máte přesné časy a co se tam vše probíralo, v MioWebu jsou úlohy, které si můžete odškrtnout, jestli jste webinář absolvovali.

Budoucnost jsou také další nástroje. Mám registrovanou doménu coursesofmusic.com, kde snad budou i zahraniční lektoři. Budoucnost je nejen ve vytváření nových lekcí, ale také přibírání nových lektorů – těch, kteří mají profesionální zkušenosti např. na klávesy, kytaru, bicí. Je spoustu kytaristů, kteří dělají skvělá videa, ale vytváří je jen jako hobby, dávají o sobě vědět. Jsou lektoři, které mám v úmyslu oslovit, jak na kytaru, tak i na další nástroje.

S čím konkrétně vám Pavel pomohl?

Pomohl mi s něčím, s čím mi nikdo nedokázal lépe pomoci. V listopadu roce 2017 jsem byl v Klubu a tehdy jsem já udělal reklamu. Tenkrát byl rozdíl v tom, že já jsem byl v členské sekci. Tehdy si v členské sekci lidi mohli pomoci, ale kurzy si museli kupovat. Teď už jsou za členský poplatek jsou v Klubu i kurzy, a to kurzy v hodnotě 7 000 EUR a přitom. Já jsem se tehdy Pavla otázal, co nejvíce na ty lidi funguje, když já chci, aby si co nejvíc lidí zaplatilo moji placenou členskou sekci, a co do členské sekce dát, aby to chtěli a byli spokojeni, co u tebe nejvíce funguje, na co ty lidi přilákat? On mi odpověděl ve webináři: „Maroši, není důležité, co bude v klubu, ale co bude na prodejní stránce.“ A já jsem tenkrát vydělal 10 000 EUR za měsíc.

Jak hodnotíte svou cestu s odstupem nyní?

Jako dost nezodpovědnou. Já fandím prudérství a své peníze si moc nenechávám. Já je dávám stále do projektu, vymožeností, platím lidi. Mohl jsem být větší milionář, kdybych si peníze nechám. Dělám to, co mě opravdu baví. Vyrobil jsem tenkrát 400–500 webových stran. Teď tam mám dalších 200. Nakupuji od Australanů a Nový Zéland. Fascinuje mě práce a možnosti.

Jedna věc je učení, hra na kytaru. Někdy jsem si říkal, co když se mě někdo zeptá na něco, co nevím. Doteď se mě na to nikdo nezeptal, a to dělám už od roku 2012. Zatím jsem na vše dokázal odpovědět sám. Říkal jsem si, že by byla ostuda, že bych se zeptal např. svého lektora – absolventa na konzervatoři, který učil i na lidových školách. Nebyla by to ostuda. Spoustu lidí se bojí, že nebude dostatečným odborníkem, ale přece když někomu pomáháš a někdo se tě zeptá a já ty odpověď nevíš, je to skvělé, protože si doplníš znalosti.

Dříve mi vydělávala samotná hudba, teď mi vydělává její vyučování a poskytování lidem možnosti, kde se můžou naučit hrát.

Co byste poradil začínajícím podnikatelům?

Aby se nebáli se do toho pustit. Ještě mě napadl největší AHA moment, který mám od Pavla, a to je důvěra. To je takový největší AHA moment, proč Pavel dokáže prodávat tolika lidem, dokáže u nich vzbudit důvěru. Pracuj na svém produktu/projektu a pracuj na tom, abys u svých lidí získal důvěru lidí, a potom to zkrátka půjde. Držím ti palce!