"Po vstupu jsem byla mile překvapena, kolik informací tam na mě čekalo, přesně jasně roztříděné, logicky uspořádané. "

Slavomíra Harcegová - Feng shui konzultantka a designérka -
www.arsvivendi.sk

Kdo jste a co děláte?

Jmenuji se Slavomíra Harcegová, jsem konzultantka Feng Shui a autorka metody Umění žít. Provázím lidi 12měsíční proměnou ke šťastnějšímu životu. Vytvořila jsem klub s názvem Umění žít, latinsky Ars Vivendi (www.arsvivendi.sk) a pod touto značku různými způsoby podporuji lidi, aby se stali tvůrci svého života, aby k němu přistupovali jako k uměleckému dílu a vypnuli autopilota v hlavě, který je dovedl k situaci, ve které jsou a která se jim nelíbí, aby si plnili své sny, naučili se vytvářet realitu tak, jak se jim líbí. V klubu je celoročně podporuji k tomu, aby se naučili mít radost ze života.

Jaká byla vaše výzva na začátku?

Největší výzvou byl samotný vstup do online světa. Mojí silnou stránkou je, že se dokážu napojit na lidi a v interakci dát správnou radost konkrétnímu člověku. Teď jsem najednou zůstala sedět, před “nějakým” monitorem, protože jsem si přečetla, že bych měla mít i facebookovou stránku a tyto věci, což bylo pro mne nejtěžší. Moje cesta byla dlouhá a komplikovaná. Předtím, než jsem se dostala do Klubu Pavla Říhy, jsem si už v roce 2013 koupila Online akademii, ale nevěděla jsem, jak se hnout z místa. Poté jsem si pořídila Podnikání z pláže, což pro mne bylo stravitelnější, protože to bylo vedené krok za krokem, technické návody.

Toto byly technické výzvy. Největší výzva, kterou jsem řešila v čase, kdy jsem vstupovala do Klubu, byla ta, že jsem si na základě všech informací vysnívala roční transformační a komplexní kurz, protože jsem si uvědomila, když jsem si utvářela svůj příběh, jaký byl problematický, přičemž jsem poté objevila Feng shui a najednou byl můj život úžasný. Ale uvědomila jsem si, že to vůbec není pravda, nemůžu to takto prezentovat, protože můj život utvářela spousta dalších věcí a celý ten posun závisel i na jiných faktorech. Tehdy se mi tak postupně utvářelo, co vlastně chci dělat, což dalo základ celé myšlence metody Umění žít.

Celá myšlenka přišla už někdy v roce 2015, jen jsem se další dva roky trápila s tím, že jsem to lidem chtěla odevzdat všechno, svoje zkušenosti, různé dovednosti, že to není jen o přesunutí nábytku v bytě, ale o práci komplexně. Chtěla jsem to také dokonale vizuálně. Další dva roky jsem se plácala s tím, že jsem tam neustále něco přidávala, ale nešlo to. V této situaci jsem se dostala do Klubu.

Kromě toho můj vstup do Klubu také nebyl jednoduchý, protože když se člověk pohybuje na našem online písečku, na stejné lidi naráží. Pavla Říhu jsem tedy poprvé zaregistrovala s kampaní Škola návyků. Kampaň jsem zhlédla, jenže protože jsem od přírody kritik a zakládám si na vizuální stránce, moc se mi nelíbila, i přesto, že mi informace v ní obsažené dávaly smysl. Podruhé jsem se s ním setkala v kampani Banán za milion, což mi také přišlo zvláštní, že symbolicky prodávají shnilý banán, něco bezcenného jen za to, že okolo toho vytvoří “nějakou pohádku” a teď to chtějí prodat. Říkala jsem si, že toto nechci, že chci lidem předávat hodnotu a že to dělám pro peníze, tudíž jsem Pavla úplně odepsala.

Samozřejmě, že reklamám se nevyhnete, a tak jsem si v roce 2017 koupila jeden z jeho tréninků, který byl za euro. Tehdy mi došlo, jaký posun ten člověk udělal. To byl trénink, kde byly myšlenkové mapy, které dávaly smysl, šly logicky za sebou, žádné omáčky, informace jedna za druhou, čistě a jasně! Chvíli jsem znovu ignorovala emaily, které chodily. Když ale už poněkolikáté přišel email s pozvánkou do Klubu, řekla jsem si, že to zkusím. Myslela jsem na to, že záruka vrácení peněz tam je a bylo to podruhé, kdy jsem zažila jakýsi pozitivní šok. Byla jsem mile překvapena, kolik informací tam na mě čekalo, přesně jasně roztříděné, logicky uspořádané. Tehdy jsem tedy úplně změnila názor na Pavla Říhu, protože jsem viděla kus cesty, který tento člověk prošel. Informace nebyly to hlavní, co mě přivedlo do Klubu. Nejhlavnější – to, co mě posunulo ze zablokování – byly 3 důležité věci, které mi Klub dal. Za prvé jsem sledovala lidi, co tam psali a sdíleli, že zhlédli trénink, vyzkoušeli v praxi a vydělali tolik a tolik peněz, přičemž já jsem se už dva roky motala v kolečku a nevydělala jsem nic.

Za druhé, což byl pro mě i AHA moment, když jsem zhlédla jeden trénink, kde Pavel mluvil do počítače, kolikrát se i zakoktal, nevystřihl to, a já si uvědomila, že lidé to vůbec neřeší. Já jsem se snažila, až můj kurz bude dokonalý, čekala jsem a vylepšovala, ale lidi, kteří trénink zhlédli, byli nadšeni z informací, které tam byly. Došlo mi, že je vlastně jedno, jak tam vypadám, důležité je začít ty věci dělat.

Poslední věc, která mi pomohla to překonat, byla, že na živém setkání byli všichni akční a kroky dělali, byla tam úžasná atmosféra. O svém kurzu jsem s dalšími lidmi mluvila a Michal Cílek mi nabídl, ať kurz natočím u něj, což pro mě byl velký krok z komfortní zóny. A tak jsem si za jeden den připravila to, co bych si ještě měsíce připravovala, zašla jsem k němu, všechno mi tam připravil, já si tam sedla, začala jsem povídat a já za jeden webinář prodala kurz asi za 1 000 euro, kurz, který v té době nebyl ještě ani dokončený. To bylo pro mne vystoupení z toho, kdy jsem se neustále chystala, plánovala, čekala a připravovala. Díky této zkušenosti jsem se zbavila bloku, že něco musí být dokonalé a že to musím měsíce připravovat. Jednoduše je důležité to udělat tak, jak to je, s technikou, jakou mám, v termínu, který si dám. Po 12 týdnech kurzu mi chodily úžasné zpětné vazby, a to mě konečně posunulo dále. Toto je to nejvíc, co mi Klub dal.

Jaké konkrétní strategie nyní využíváte?

Po tom, co jsem vytvořila online kurz, byla jsem konečně připravená k tomu, abych vytvořila svůj vysněný roční komplexní kurz, kdy už jsem měla základ, viděla jsem, jak to funguje, vyzkoušela jsem si i komunikaci s lidmi. Když Pavel přišel s tréninkem Ziskový klub, uvědomila jsem si, že to nemusí být roční kurz, ale může to být formou klubu, kde se bude platit měsíční členství. Koupila jsem si trénink a najednou jsem viděla tolik možností, jak obsah vytvářet a jakým způsobem hodnotu předávat, jakou formou to vše můžu dělat a že nemám, jak vyčerpat obsah, Pavel v tréninku přesně ukázal co, jak, kde, kdy, jakou formou, jak to nabízet, komplexně celou strategii. Konečně se mi podařilo dát celý roční komplexní kurz dát dohromady a běží od ledna roku 2019. Je tam interakce s lidmi a vidím u nich posun. Mají mou dlouhodobou podporu.

Jdeme v souladu s energiemi, každý rok a měsíc má svou energii, Feng shui je v něm jako takový komplexní pohled na život, který vychází z východního učení. Můžu se konečně realizovat, vidím, smysl svého života a vidím, jak to lidem pomáhá, protože ve skutečnosti v podnikání o tohle jde.

Jak byste Pavla popsala?

Naučila jsem se Pavla respektovat jako člověka, který v mých očích udělal obrovský posun ve svém životě. To, že měl sen a napříč všech těch překážkám, haterům, úspěchům a pádům to dotáhnul do konce a žije to. On je placený za existenci. Já jsem to při osobních setkáních pochopila, na něm je to vidět. On žije tím, že je online stratég. Dala jsem mu otázku a jemu zasvítily oči a odpověděl: „Já bych zkusil tohle…“ nebo „Víš, co kdybys to udělala takhle…“. Jednoduše tím žije, není to o tom, že by to měl naučené. On tím zkrátka žije, je to jeho existence a vidím, že je to přesně jako já, když se bavím se zákazníky a oni se mě na něco ptají, a mně ty věci přicházejí. To je zase moje přirozenost.

On žije své poslání, naplňuje ho a prezentuje to tak, že vydělal miliony. Já vidím, že to není cíl, ale jen prostředek, který mu umožňuje žít život jeho snů. To, že on ty věci dělá, odevzdává dar, který má, přináším velkou hodnotu a lidé jsou ochotni za to platit, protože to pro ně skutečně hodnotu má. I mě to obrovsky posunulo. Líbí se mi, že si na nic nehraje a nevzdal to, dokázal se prosadit i přes svou slabou stránku, kdy prodával videa a návody a teď žije svůj sen. Za toto ho respektuji, že to nejen nevzdal a žije svůj sen, ale inspiruje i ostatní lidi, aby to nevzdali a dosáhli toho, po čem touží!

Co byste poradila začínajícím podnikatelům?

Začněte to dělat. Nečekejte na výbavu, informace, dokonalost. Zkušenosti přijdou cestou, jinak se nedají získat, jen tím, že to budete dělat. Další věc je ta, že je fajn a pomůže, když už máte k dispozici zkušenosti jiných, ale jednoduše vaše zkušenost je jen vaše. Musíte vědět, co sami chcete světu odevzdat, to ostatní jsou jen nástroje, které vám k tomu pomůžou. Není to o tom, že si něco nastavím a pak mi to bude šlapat jako hodinky, to ne. To, že si to nastavíte, už nebudete muset pracovat, ano, to je část pravdy ve smyslu, že si to nastavíte a už nebudete muset dělat věci, které vás nebaví, na to, abyste si vydělali na živobytí.

Ale není to o tom, že nebudete dělat nic, protože vnitřní naplnění dosáhne člověk jen tehdy, pokud něco odevzdává ze sebe, je kreativní. Je tam radost z tvorby, že můj život má smysl, že něco přináším světu. Není to o tom, že „už nebudu nic dělat“, to je iluze. Vnitřní naplnění je o tom, aby člověk prožil smysluplný a naplněný život. Všechny tyto návody slouží k tomu, aby vám pomohly vše zrealizovat, aby vy jste mohli vytvořit to, co je ve vás, odevzdat to světu, a peníze k tomu přicházejí, to není cíl, to je forma ocenění, protože peníze vám potom umožní vytvořit další a lepší produkty. Pomáhat ještě více lidem, a přitom si žiju svůj životní styl tak, aby mě to neomezovalo. Můžete si tvořit kdekoliv chcete s jakoukoliv technikou. Je to celé transformační proces. Musela jsem vystoupit z komfortní zóny, začít dělat věci, které jsem nedělala, odbourat strachy, které jsem měla, zkrátka to začněte dělat hned, tam, kde jste, s tím, co máte. Neporovnávejte se s nikým, pouze sám se sebou, kam jsem se já posunul/a, ne to, co dělají jiní.